מאמרים

עולם צדק יבנה

מאז ומעולם נחשב עולם הצדקה לעולם חכם ומתוחכם. החל ממתן בסתר, עד ספרו של הרמב"ם המונה שמונה מעלות בצדקה, בו הוא מנסה למצוא את הדרך הכי נכונה לתת צדקה, מבלי להתבייש ומבלי לבייש. גם אגדה יהודית עתיקה, המספרת על שני אחים שחיו בהר המוריה ובזכותם נבנה שם בית המקדש, מתארת מעשה צדקה נוגע ללב בין אחים, במהלכו הם חורשים את השדה המשותף בימים, ובלילות מעבירים את התבואה זה לזה בסתר. האח הרווק- על מנת שיהיה לאחיו הנשוי תבואה לפרנס ולגדל את ילדיו, והאח הנשוי- משום שאחיו הרווק יזדקן לבדו וצריך שישמור לעצמו עתודות לעת צרה.
ובכן- גם היום ישנן דרכים מתוחכמות לעשות צדקה, החל מלתת שעה מזמנכם, ועד לתרום גלגלים מפונצ'רים או ציוד לבריכות שחיה. להכל אפשר למצוא משמעות וצורך.

שעה מזמנכם? ציוד לבריכות שחיה? נשמע לכם מופרך. לכן ננסה לסקור כאן דרכים יצירתיות לקחת חלק בעולם הצדקה, גם אם המציאות הכלכלית לא ממש מאפשרת. אנחנו חיים בעידן של מיחזור. ובטוח יש לכם דבר מה שתוכלו לתת למי שאין לו. וכן, אפילו ציוד לבריכות שחיה יכול להיות משמעותי עבור פנימית ילדים המנסה לשפר את איכות חייהם של הילדים המגיעים אליה. ובקיצור, הנה כמה רעיונות:

1. בנק הזמן: אם יש ברשותכם שעה בשבוע, גם זה יכול להיות מצויין. אם אתם מבשלים טוב ימצאו לכם משפחה שבה האם חולה או זקוקה לעזרה. אם אתם דוברים ערבית ימצאו לכם תלמידים המחפשים מורה, אם אתם מבינים במחשבים, אולי ימצאו לכם הוסטל לנוער בסיכון שם תוכלו להקנות כלים לנערים.

המשך מאמר