מאמרים

אילוף כלבים למען העיוורים דורש תקציב גדול - חלק 2

כך למשל יכולה עמותת צדקה לסייע בשיפוץ מבנה רעוע שבו מתגוררת משפחה נזקקת או להזמין מדביר בחיפה, ובאותה הזדמנות גם דאגה לעבודת הדברות במקום כדי למנוע זוהמה וג'וקים. לא פעם תרומות של כסף או ידיים עובדות ממש מאפשרות לאנשים בשולי החברה לחוש שאכפת למישהו מהם ושהחיים יכולים להיות פחות אפורים ומעופשים. לא פעם יותר חשוב העידוד הרוחני מצרכים המעשיים.
אבל לא הכל דבש
עם זאת, התחום הזה, שעיקרו עשיית טובה לאנשים שזקוקים לעזרה, מעורר לא פעם ביקורת נוקבת משתי סיבות עיקריות. קודם כל מעצם העובדה שהן מטפלות בתחומים שהם באחריות המדינה. מה שקורה בשטח הוא, שהמדינה מאשרת תקציבים מסויימים שמצטרפים לתרומות רבות ובכך מסירה מעצמה את המחוייבות לאותם נזקקים. במקום לתת מענה רשמי ברמה הלאומית לבעיות כגון משפחות מעוטות יכולת, עזרה רפואית לחולים קשים, מתנערת המדינה ומתכסה בצעיף מוסרי של סיוע לעמותות.לפרטים נוספים על התקנת מצלמות אבטחה.
הטענה השנייה שיש כלפי ארגוני צדקה כאלה ואחרות, היא שחלק ניכר מהתקציב מממן מנגנון לא קטן ולעיתים אף מסואב של הנהלה ועובדים. את הכסף שהולך למשכורות היה אפשר להעביר ישירות לאומללים שזקוקים לכל גרוש. אומנם אין להקל ראש ביכולת המופלאה של חלק ממנהלי העמותות הללו, באמת להביא מזור במקומות הקשים, אבל בסך הכל עושה רושם שיותר מידי אמצעים מופרשים לאנשים הפחות מתאימים,. ועל כך רק המדינה יכולה לפקח.

חזרה לחלק ראשון